Kontraindikace, aneb kdy raději kakao vynechat?

Kakao je silná medicína. Vzhledem k současné neustálé a snadné dostupnosti čokolády může člověk podceňovat moc kakaa. Většina čokolád dostupných na trhu obsahuje jen malé procento průmyslově zpracovaného kakaa. Rituální kakao je vyrobeno z celých kakaových bobů a je mnohem účinnější. 

Kakao má psychoaktivní, ale žádné psychedelické vlastnosti. Ve srovnání s jinými léčivými rostlinami kakao jemně a láskyplně otevírá vrstvy vědomí a spojuje dohromady to, co mohlo být odpojeno; na fyzické, emocionální nebo duchovní úrovni. Člověku se pak mohou vynořit vzpomínky, na které nemusí připraven. Někteří lidé očekávají „stavy změněného vědomí“. 

Efekt kakaa se velmi umocňuje extatickým pohybem, zejména tancem a rozpohybováním kundaliny (životní a sexuální energie) podél páteře. Buďte k sobě jemní, respektujte své tělo i rostlinu kakaa.

Kakao je diuretikum a navíc pomáhá detoxikovat tělo. Voda (před a po) je nezbytná k udržení toku energie. Pijte také vodu, pokud pocítíte mírnou bolest hlavy nebo lehce nevolnost krátce po pití kakaa.

Rituální dávka kakaa (28 g a více) se nedoporučuje osobám, které užívají antidepresiva (kakao obsahuje inhibitory MAO). Osobám se závažným onemocněním srdce, s velmi vysokým krevním tlakem nebo epileptikům. Poraďte se, prosím, se svým lékařem, pokud v některém z těchto případů uvažujete o užití rituálních dávek kakaa. Surové kakao obsahuje histamin. Těhotné ženy by měly užívat menší množství. Psi a zvířata by neměli dostávat syrovou čokoládu, protože jim chybí enzym pro metabolizaci theobrominu (to může být fatální).

Při užití dávky 55 g a více může může dojít k pocitům nevolností, nadměrného pocení, bušení srdce, bolesti hlavy.