Jak často a v jakých dávkách rituální kakao konzumovat?

Odpověď na to, jak často a jak moc kakaa je velmi individuální. Každý člověk má trochu jiné potřeby a jinou citlivost. Je tedy proto nutné se vždy soustředit na své tělo a naučit se naslouchat jeho potřebám. 

V některém období se může stát, že budete mít chuť kakao užívat denně,  jindy naopak jen jednou za měsíc. Někdy budete mít chuť si dát silnou rituální dávku, vypít celý šálek kakaa a pořádně se ponořit do ceremonie. Někdy si budete chtít dopřát jen lehoučký a jemný dotek kakaové chuti. A někdy budete cítit, že si potřebujete od kakaa absolutně odpočinout a regenerovat.

Obecně v průběhu dne za větší dávku považuje něco v rozmezí 24-42 g, menší dávka může být jen několik gramů (6 g nebo méně). Obvyklá dávka pro veřejný kakaový rituál je okolo 42 g, pak se dolévá více pro ty, kteří chtějí víc. Rozhodně se vyplatí velikost dávky přizpůsobit tomu kolik času můžeme skutečně s kakaem strávit..Jinými slovy v každodenním mini-rituálu si dopřeji mnohem menší dávku kakaa než na velkém rituálu, který si připravím například během úplňku a budu na něj mít vyhrazeno třeba i několik hodin. 

Vždy je důležité mít na paměti, že více nemusí nutně znamenat lépe. A to platí i u vysoce kvalitních potravin. Pokud si dopřáváte větší dávku, než je optimální, můžete si všimnout pocitu nadměrné stimulace nebo únavy. Z dlouhodobého hlediska by to mohlo způsobit adrenální únavu. Čím více budete pít kakao, tím více pochopíte, jak vaše tělo reaguje, protože jsme všichni jedineční. Vypozorujte si ve kterou denní dobu, jak vysoká dávka a jak často je pro Vás optimální. Vaše tělo vás povede.

  • Zde je několik čísel: 8–10 g může vyvolat hlubokou aktivaci, 20–35 g vás povede k hlubokému vnitřnímu zážitku, 42 g se považuje za plnou ceremoniální dávku (a je to hodně kakaa), od 55 g a výše se můžete cítit opravdu nemocní (bolesti hlavy, nevolnost).

Kakau chvíli trvá, než se dostane do krevního řečiště. Někdy mezi 30-60 minutami. Citliví lidé cítí vibrace okamžitě. Po jeho vypití můžete v břiše cítit koncentrovanou energii, která může způsobovat nepohodlí. Dýchejte pomalu a vědomě do břicha a představte si, jak kakao proudí z vašeho břicha do vašeho srdce a jajko zlaté světlo dál do celého vašeho těla.

Když začínáte, přemýšlejte o kakau jako o vytváření intimního vztahu s novým přítelem/přítelkyní. Komunikujte, buďte otevření a vnímaví. Abychom co nejlépe pochopili účinky kakaa na naše tělo, doporučuji zůstat dobře hydratovaní a vyhýbat se dalším stimulantům, jako je káva, čaj a jiná mysl měnící látky, jako je alkohol nebo tabák. Tímto způsobem můžete jasně rozeznat účinky kakaa.

Můžete například začít s nízkými dávkami kakaa v každodenních rituálech a naučit se postupně vypozorovat, jeho účinky na Vaše tělo. Tento proces může trvat klidně i několik měsíců. Postupně, až budete mít vypozorováno co s Vámi kakao dělá, můžete začít experimentovat s vyššími dávkami. Vytvoření skutečné intimity si vyžaduje čas, ale cesta je každý den lahodná a plná krásných překvapení!